Jak často malovat kanceláře? Stanoví to zákon či vyhláška?

Řada firem vůbec netuší, že stát jim nařizuje, jak často musí malovat pracoviště svých zaměstnanců.

Shrnutí:

V běžné kanceláři je potřeba malovat minimálně jednou za 10 let, pokud je to pracoviště do pěti zaměstnanců. U pracovišť pro 6 a více zaměstnanců je to jednou za 8 let.

Zajímají vás podrobnosti?

Nařízení vlády č. 361/2007, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při
práci

Nařízení stanovuje hygienické limity, zátěž a rizikové faktory zaměstnanců, pracovní prostředí, ochranu zdraví atd. Celý text nařízení je k dispozici na Portálu veřejné správy.

Poslední aktualizací je v Nařízení vlády č. 9/2013 Sb.  Zde jsou však  pouze aktualizované limity a koncentrace chemických látek, u samotného malování kanceláří se nic nemění.

Nás zajímá zejména hlava VIII „Požadavky na malování a úklid“ (PDF strana 22). Zde je však uvedeno pouze:

„§ 55b Malování: Obnova maleb a nátěrů povrchů vymezujících osvětlovaný prostor na pracovištišti včetně spojovacích cest se provede podle plánu údržby, zpracovaného s přihlédnutím k udržovacímu činiteli, který byl pro
uvedené prostory navržen při
uvádění těchto prostor do trvalého užívání.“

Konkrétní údaje jsou však v nařízení vlády 68/2010 Sb. , kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci:

§ 55b Malování:

„(1) Na pracovišti bez technologického zdroje prachu a
chemických látek
a jiných zdrojů znečištění a jeho sanitárních a pomocných
zařízení se provádí malování minimálně jednou za 8 let.

(2) Na pracovišti s technologickým zdrojem prachu a chemických látek jako sekundárních produktů z technologického procesu a jiných zdrojů znečištění a jeho sanitárních a pomocných zařízení se provádí malování minimálně jednou za 6 let.

(3) Na pracovišti s technologickým zdrojem prachu a chemických látek jako nedílné součástí technologického procesu a jeho sanitárních a pomocných zařízení se provádí malování minimálně jednou za 2 roky.

(4) Lhůty uvedené v odstavcích 1 a 2 se prodlužují o 2 roky, pokud se jedná o pracoviště do 5 zaměstnanců celkem.“

Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás

    • Proč si vybrat RAKWEISS?

    • Nemusíte se o nic starat, vše vyřešíme za vás!
    • Nezávazná konzultace a veškeré zaměření zdarma.
    • Cenovou nabídku nikdy nenavyšujeme!
    • Bez příplatku pracujeme o víkendech i v noci.
    • Jste pojištěni? Kompletně za vás vyřešíme likvidaci škod.
    • 19 let praxe a zkušenosti z 1500 zakázek.
    • Pomůžeme vám s hypotečním úvěrem na rekonstrukce.
    • Dodržíme termíny.

Autor: Pavel Rak