Vhodné barvy do kanceláře

Psychologie barev, vliv na výkonnost

Použitá barva v kanceláři ovlivní výkonost vašich pracovníků a celkovou náladu, kterou prostory působí. Je tedy především na vás, jaké pracovní prostředí chcete zvolit a jaký dojem vyvolávat v návštěvnících.

Například:
Advokátní kanceláře nebo zubní ordinace by neměly volit syté, agresivní barvy, naopak by měly vybrat některou z uklidňujících, například světlé odstíny modré.
Potravinářská firma by měla použít spíše světlé barvy, na kterých lze dobře předvést čistotu prostředí a působí svěže.

Obecně není dobré volit příliš tmavé barvy, kancelář by přece jen měla být pracovním místem, ne relaxační zónou.

Osvědčené barvy jsou: bledě modrá, bílá, zelená.

Bílá odráží hodně světla, ale čistě bílá může také působit sterilním či „nemocničním“ dojmem.
Bílá je standardní volba, kterou rozhodně nic nezkazíte. Ovšem nepřekvapíte svou kreativitou případné návštěvníky. Vzhledem k její neutralitě není problém bílé stěny doplnit barevným nábytkem.

Bledě modrá má dle názoru řady lidí a výzkumů pozitivní vliv na produktivitu, jedná se tedy o nejčastěji doporučovanou barvu do kanceláří. Působí uklidňujícím dojmem, pomáhá se i dlouhodobě soustředit. Je však potřeba pamatovat, že ideálně by měla být doplněná i dalšími barvami jako třeba oranžovou či žlutou, které dokáží interiér oživit.

Zelená je další velmi vhodná barva, která působí uklidňujícím, „harmonickým“, ale přesto osvěžujícím dojmem. Jedná se o velmi oblíbenou barvu, se kterou určitě neuděláte chybu.

Červená, fialová povzbudí vyšší kreativitu a aktivitu. Hodí se však spíše do prostorů, kde je potřeba více fyzická aktivita než duševní. Než vymalovat stěny červenou, je většinou vhodnější použít spíše jen červený nábytek, který vynikne a upoutá pozornost.

Vymalovat místnosti jen žlutou barvou není obvykle příliš vhodné. Pokud ano, použijte světlejší odstíny, které povzbudí aktivitu, ale nejsou tak agresivní jako výrazné syté odstíny. Žlutá podporuje výkonnost a kreativitu.

Odstíny a sytost barev

Sytost barvy ovlivňuje to, jestli nás bude spíše stimulovat, nebo naopak uklidňovat. Tmavé, syté barvy povzbudí, zatímco bledé odstíny působí relaxačně a přátelsky.

U výrazných odstínů je však potřeba pamatovat, že všeho moc škodí. Agresivní odstíny, příliš „strakaté“ kombinace při dlouhodobějším působení mohou snižovat koncentraci a celkově snižovat pocit pohody zaměstnanců. Stejně tak se v nich nemusí dobře cítit většina návštěvníků.

Typy a značky barev vhodné pro kanceláře a firemní prostory

Pokud vás zajímají konkrétní značky barev a další technické detaily, neváhejte nás kontaktovat. Zde není možné uvádět obecná pravidla, protože každý prostor je jiný a je nutné řešit vymalování kanceláře individuálně.

Naše firma provádí malířské práce v Praze a jejím okolí (cca 50 km).

Osvětlení do kanceláře

Zde až na výjimky se zaměřte na studenou bílou (zářivky, úsporné a LED žárovky s barevnou teplotou kolem 6500K).

Výběr vhodné malířské firmy

Zaměřte se především na:

 • Reference: Nebojte se vyžádat si reference a do firem zavolat, jak byli s prací malířů spokojeni.
 • Pracovní dobu: Ideální je, když vám vymalují mimo vaši pracovní dobu nebo o víkendech a nenaruší tak chod vaší kanceláře.
 • Komplexnost nabízených služeb: Zejména je podstatné, aby po sobě malíři uklidili, byli schopni vyřešit vše včetně případných drobných oprav zdiva či sádrokartonu atd.

Samozřejmě se neváhejte obrátit na nás, rádi vás přesvědčíme, že s námi chybu neuděláte! 🙂

Jak často malovat?

V kancelářských prostorách jednou za 8 nebo 10 let, viz nařízení vlády.

Vě většině případů však bývá potřeba malovat dříve, obvykle přibližně jednou za 5 let. Samozřejmě záleží na povaze prostor a způsobu jejich využití.

Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás

  • Proč si vybrat RAKWEISS?

  • Nemusíte se o nic starat, vše vyřešíme za vás!
  • Nezávazná konzultace a veškeré zaměření zdarma.
  • Cenovou nabídku nikdy nenavyšujeme!
  • Bez příplatku pracujeme o víkendech i v noci.
  • Jste pojištěni? Kompletně za vás vyřešíme likvidaci škod.
  • 27 let praxe a zkušenosti z 1500 zakázek.
  • Pomůžeme vám s hypotečním úvěrem na rekonstrukce.
  • Dodržíme termíny.

Zdroje obrázků:

http://gefeoz.deviantart.com/art/Office-design-M03-152483931
http://www.flickr.com/photos/dpstyles/4818533358/

Autor: Pavel Rak